Neden Şirketler Yaratıcı Olmalı?

En son güncellendiği tarih: 30 Nis 2019

Yaratıcı şirketlerin diğerlerinden çok daha başarılı olması bir sır değil.


Yaratıcılık ve yenilikçilik, dünya üzerinde artık 1 numaralı strateji olarak görülmektedir. Çünkü günümüzde kuruluşlar; yaratıcılığı çok daha önemli kılan, oldukça rekabetçi, küresel bir ortamda faaliyet göstermektedir.


Yaratıcılık, büyük fikirleri besleyen, çalışanların düşünce tarzına meydan okuyan ve yeni iş fırsatlarına açılan ve ardında bolluk barındıran (ama aslında herkese açık bir) kapıdır. “Yaratıcılık” ve “Yenilik” çoğu zaman birbirinin yerine kullanılır, ancak ikisi ayrı kavramlardır. Yaratıcılık farklıdır çünkü yaratıcılık yenilikçi olma mekanizmasıdır. Harika fikirlere sahip olabilirsiniz ancak bu yenilikçi olduğunuz anlamına gelmez, çünkü uygulama elzemdir. Yaratıcılık ise, fikri bulmak kadar onu gerçeğe dönüştürmeyi de içerir.


IBM'in 1.500'den fazla CEO ile yaptığı bir ankette de bu konuda fikir birliği sağlandı.


Yaratıcılık, gelecekteki iş başarısı için bir numaralı faktör olarak görülüyor - yönetim disiplini, dürüstlük ve hatta vizyonun da üstünde yer alarak.


Bilinmesi gereken en önemli şey ise, gerek şirketlerin geleceği ya da var olmaları için gerekli bir fikrin nerede aranacağı değil; bütün fikirlerin üretiminde kullanılan yöntem konusunda zihinlerin nasıl eğitileceği ve bütün fikirlerin kaynağında bulunan ilkelere nasıl hakim olunacağıdır.

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör