top of page

kurumsal etkinlik organizasyon

firma etkinlikleri

kurumsal şirket etkinlikleri

ofis içi motivasyon etkinlikleri

çalışan motivasyon etkinlikleri

kurumsal motivasyon etkinlikleri

şirketlerde motivasyon etkinlikleri

şirket etkinliği

kurumsal etkinlik

corporate wellness

company retreat planning

corporate wellness companies

team building retreats near me

corporate wellbeing

team retreats

  • Yazarın fotoğrafıgis atolye

Personelinizin Yetkinliklerini Keşfetmek için 15 yıl bekler misiniz?

1995 yılında Japonya’nın Amami – Oshima adasında dalgıçlar denizin dibinde garip büyük yuvarlak desenler gördüler. Denizin dibindeki kum üzerindeki bu yuvarlak şekillerin çapı 6 metreyi bulabiliyordu. Bu geometrik şekiller oluşuyor, yok oluyor sonra tekrar oluşuyordu.

Yerel dalgıçlar bu geometrik desenlere “gizemli daireler” adını verdi ve 16 yıl boyunca hiç kimse bu nefis desenlerin nasıl oluştuğunu bilemedi…
Taa ki 2011 yılında yaklaşık 13 cm boyunda bir erkek balon balığı suç üstü yakalanana kadar. Bu balon balığının yeni keşfedilmiş bir türüydü.


Beyaz benekli kirpi balıklarının erkekleri dişilerini etkilemek için denizin dibinde kum üzerinde çapı 6 metreden fazla olabilen yuvarlak ve adeta bir sanat eseri güzelliğinde “yuva” lar yapıyordu. Daha da etkileyici olanı, bir yuvayı asla yeniden kullanmayıp her seferinde yenisini yapmıyorlardı. Bu nedenle birden fazla yuva görülüyordu. Dişi etkilenirse, yumurtalarını yuvaya koyuyor ve erkek de bu yumurtaları döllüyor.Küçük Kazanova’mız bir yuvanın yapımı için 10 günlük titiz ve dikkatli bir inşa ve dekorasyon süresi harcıyor.


Biyologlar, kirpi balığı olarak da bilinen balon balıklarının ünlü “şişme” özelliklerinin yavaş, hantal  yüzme tarzlarının onları avcılara karşı savunmasız bırakmasına karşın geliştiğini düşünüyorlar.  Bu balık kaçmak yerine yüksek elastikiyete sahip midesini kendi boylarının birkaç katı kadar büyütmek için su ve gerekli durumlarda hava ile dolduruyor. Böylece diğer deniz canlıları için yenilemeyecek görüntüde bir top haline dönüşüyor. Bazı türlerin derileri üzerinde daha az lezzetli olmaları için dikenleri de var . Kendisini şişirmeden önce bir balon balığı yakalamayı başaran bir avcı buna pişman olabilir. Çünkü neredeyse tüm balon balıkları kötü bir tada sahip olmalarına neden olan ve çoğu balık için öldürücü bir madde olan tetrodotoksin içerir. İnsanlar için de öldürücü olan tetrodoksin siyanürden 1.200 kat daha zehirli. Bir yavru balıkta 30 yetişkin insanı öldürecek kadar zehir bulunuyor ve bilinen bir panzehir de yok.  Bu balıklar dünyanın en zehirli hayvanlarından bir tanesi olarak kabul ediliyor.


Kötü niyetli saldırganların karşısında (!) ölümcül bir silaha dönüşebilen kirpi balıkları aslında bundan çok daha fazlası elbette. Tıpkı bukalemunlar gibi renklerini değiştirerek çevrelerine uyum sağlayarak kamufle de olabiliyorlar.Bu ürkek, kendine savunma mekanizmaları geliştirmiş, zehirli balon balığının aslında uslanmaz bir romantik olduğunun anlaşılması onlarca yıl sürmüş. Peki siz kurumunuz çalışanlarının yetkinliklerini keşfetmek için 15 sene bekleyecek misiniz?


Daha yetkin çalışanlar için atölyelerimizi inceleyin, detaylar için görüşelim.0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page